📃3کاری که فروشندگان نباید انجام دهند"/>
آموزش های رایگانمقالات

📃3کاری که فروشندگان نباید انجام دهند

این مقاله در تاریخ 1397/07/15 به روزرسانی شد.

سلام
دراین مقاله می خواهم با شما درمورد 3 کاری صحبت کنم که به عنوان فروشنده نباید انجام دهید.چون انجام دادن این کارها مانع از موفقیت شما در فروش می شود.

1 نا امیدی

امیدواری و انگیزه داشتن می تواند به شما کمک کند که به عنوان فروشنده دست اورد های بسیاری را بدست بیاورید.چون زمانی که شما ناامید هستید,صبح ها حتی از تخت خوابتان بیرون نمی ایید.ولی زمانی که امیدوار باشید,انگیزه ی فراونی خواهید داشت.درنتیجه صبح زود به سمت محل کارتان می روید تا موفقیت های بیشتری بدست بیاورید.
امیدواری و انگیزه داشتن رابطه ی مسقیمی با میزان فروش شما دارد

چگونه فروش خود را افزایش دهیم

همانطور که در تصویر بالا می بینید.هرچه بیشتر انگیزه داشته باشید,بیشتر تلاش می کنید.هرچه بیشتر تلاش کنید,بیشتر می فروشید. و هرچه بیشتر بفروشید,انگیزه ی شما افزایش خواهد یافت. و این چرخه بصورت دایمی به چرخیدن خود ادامه خواهد داد.

نکته ی کلیدی در افزایش فروش
امکان دارد که این چرخه بصورت برعکس هم عمل کنید.یعنی کمبود انگیزه باعث کم شدن میزان تلاش شما می شود و درنتیجه فروش کاهش پیدا خواهد کرد.
شما می توانید برای افزایش انگیزه ی خود,کتاب های انگیزشی مطالعه کنید,زندگینامه ی افراد موفق را بخوانید,با افراد موفق صحبت کنید و از انها بپرسید که چی باعث شد بتوانند سختی ها را پشت سر بگذارند.

2عدم پیگیری

عدم پیگیری یک فروشنده یعنی عدم فروش.با پیگیری کردن شما می توانید فروش تان را نهایی کنید.عدم پیگیری یک اشتباه مهلک است که باعث می شود فروش شما نهایی نشود.

پیگیری هوشمند

حداقل ۵بار یک مشتری را پیگیری کنید.در این ۵بار پیگیری به هیچ وجه صرفا روی نهایی سازی فروش تاکید نکنید.یعنی با مشتری احتمالی تماس نگیرید که بگویید:سلام.خوبی؟تصمیم گرفتی که از ما خرید کنی؟
این بدترین نوع پیگیری است.چون مشتری خیلی راحت متوجه خواهد شد که شما هدفتان فقط کسب درامد بیشتر است.بنابراین خیلی زود با پیشنهاد شما مخالفت خواهند کرد.

تجربه شخصی

برای خود من دقیقا همین موضوع اتفاق افتاده است.یه موسسه ی اموزشی بود که یک بار ازشون خرید کرده بودم.انها شماره ی من را داشتند و فقط زمانی که محصول جدیدی داشتند با من تماس می گرفتند که ما این محصول را داریم.چند بار هم پیگیری می کردند و زمانی که اطمینان خاطر پیدا کردند که من دیگر خرید نخواهم کرد.بصورت کامل بی خیال من شدند.نکته ی قابل توجه در پیگیری هاشون این بود که هدفشون از پیگیری صرفا فروختن محصولشون بود و هیچ توجه ای به دقدقه های من نمی کردند.
راهکار عالی برای هربار پیگیری کردن این است که کسب وکار مشتری را بررسی کنید تا ببنید که مشتری شما با چه مشکلی مواجهه است.بعد به بهانه ی ارایه راهکار برای مشکل اصلی به دیدار مشتری بروید.در جلسه ی پیگیری,٨٠%زمان را صرف صحبت کردن درباره ی اون مشکل کنید.برای اون چند راهکار اماده کنید تا به مشتری خود ارایه کنید.بعد از اینکه راجع به ان مشکل صحبت کردید و مشکل اصلی مشتری را برطرف کردید.درباره ی نهایی سازی فروش صحبت کنید.
اگر بازهم بهانه اورد.تسلیم نشوید.بعد از یه مدت دوباره با راهکارهایی برای مشکل دیگری که مشتری در کسب وکارش با ان درگیر است,به سراغ مشتری بروید و این بار هم ٨٠%زمان را صرف صحبت در مورد راهکارهای حل مشکل مشتری بکنید,٢٠% زمان را صرف فروش محصول خودت کن.
با این روش ۵ بار به پیگیری خودتان ادامه بدهید.به شما قول می دهم که اگر با این روش به پیگیری مشتری های خودتان بپردازید,قبل از پنجمین پیگیری خود مشتری از شما خرید خواهد کرد.

نکته ی کلیدی در افزایش فروش
بعد از فروش هم دوباره با مشتری تماس بگیرید.چون مشتری متوجه خواهد شد که شما نمی خواستید واسه درامد خودتون بهش بفروشید.هدف شما یاری رساندن به مشتری بود.بنابراین بعد از فروختن هم با مشتری خود در ارتباط باشید.این کار باعث می شود که مشتری های عادی شما به مشتری وفادار شما تبدیل شوند و شما را به دیگران نیز معرفی کنند.

3 فروش به هر کسی

سومین اشتباه اکثر فروشندگان این است که به هر کسی می فروشند.بدون توجه به این موضوع که ایا این محصول بدردش میخورد یا نه؟

تجربه ی شخصی

من در یک شرکت کار می کردم.یکی از همکارانم قصد داشت واسه فرزند خودش یه تبلت بخره.من یه تبلت داشتم,به من گفت تو تبلتت را می فروشی؟
گفتم:اره.
بعد ازم پرسید:تبلتت خوب هست؟
بهش گفتم: نه!!!!.راشتش تبلت من قدیمی است.
در ادامه ازم پرسید:تبلتت برای بازی کردن بچه ها بدرد می خورد؟ من گفتم:واقعیت اینه که تبلت من ١٠اینچ است.تبلت ٧اینچی برای بازی کردن بچه ها مناسب تر است.در نهایت بهش گفتم که تبلت من را برای بچه ات خریداری نکن
این تجربه ی خودم بود که به یک همکار که مشتری من بود گفتم:از من نخر.
چون اگر این تبلت را بهش می فروختم.بعد از مدتی متوجه بد بودن تبلت می شد و اعتمادش را نسبت به من به طور کامل از دست می داد. از دست دادن اعتماد,زیان به مراتب بیشتری نسبت به سود حاصل از فروش تبلت به من وارد می کرد.
در فروشهای شما هم دقیقا همینطور هست.وقتی چیزی را به کسی می فروشید که به دردش نمی خورد.عملا دارید به خودتان زیان جبران ناپذیری را وارد می کنید.
در مذاکرات فروش خودتان حتما بگید که این محصول برای افرادی که دارای شرایط … هستند بدرد نمی خورد.مثلا اگر برای فروش بیمه نامه ی عمر دارید با کسی مذاکره می کنید,بهش بگید که این بیمه نامه بدرد فردی که ۵تا شرکت داره و ماهی ١٠٠میلیون درامد داره نمی خوره.این بیمه نامه به درد افرادی مثل من و شما می خوره که درامد متوسط یا متوسط روبه بالا داریم.

فروش به افراد خاص

فروش را بصورت متفاوت انجام دهید.مخصوصا دنبال کسانی باشید که از نظر مالی هیچ مشکلی ندارند.این افراد خیلی راحت می توانند خرید کنند.و کار شما در فرایند فروش بسیار راحت خواهد بود.البته این افراد به خدمات متفاوت نیاز دارند.شما باید برایشان کارهایی را انجام دهید که دیگران انجام نمی دهند.مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که اعتماد این افراد را جلب کنید تا از شما خرید کنند.برای اعتماد سازی از واسطه سازی استفاده کنید.

نویسنده:حمیدرضا جوادی,پژوهشگر و مدرس موفقیت در کسب وکار

حمیدرضا جوادی

دیدگاهتان را بنویسید