📃1اصل استراتژیک در مسیر موفقیت کسب وکار"/>
آموزش های رایگانمقالات

📃1اصل استراتژیک در مسیر موفقیت کسب وکار

یک اصل استراتژیک در مسیر رسیدن به موفقیت در کسب و کار

همه پیشرفت می کنند

همانطور که خود شما می دانید اکثر افردا در طول زندگی شان پیشرفت می کنند.اگر خود شما هم زندگی تان را بررسی کنید می بیند که نسبت به ۵ سال پیش از هر نظر بهتر شده.البته یکسری استسنا هم وجود داره که برخی افراد به دلیل اشتباه هاتشون به یک باره ورشکسته می شوند.این موارد بسیار محدود هستند,اما بصورت کلی تقریبا همه ی افراد نسبت به ۵ سال گذشته,زندگی شان بهبود قابل توجه ای یافته است.
حالا که اکثرا افراد در زندگی و کسب وکارشان نسبت به گذشته پیشرفت می کنند,یه موضوعی پیش می اید.اگر ما پیشرفت می کنیم,دیگران نیز همانند ما پیشرفت می کنند,مسئله اینجاست که ما چگونه می توانیم در رقابت از دیگران جلو بزنیم؟

افزایش سرعت

برای اینکه بتوانید از دیگران جلو بزنید,شما باید سرعت پیشرفت خودتون را نسبت به سرعت پیشرفت رقیبانتان بیشتر کنید.با اینکار می توانید بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از رقیبانتان جلو بزنید. افزایش سرعت پیشرفت را یک اصل استراتژیک برای خودتان قرار دهید تا بتوانید از نتایج بی شمارش بهرمند شوید.

اشتباه مهلک

با بررسی علت های شکست شرکت های غول پیکری مثل نوکیا,یاهوو… متوجه خواهید شد که یک اشتباه مهلک که باعث شد این شرکت ها از رقیبانشان جا بمانند,این بود که این شرکت ها خوب بودند.ولی شرکت های رقیب عالی بودند.همین موضوع باعث شد نوکیا نتواند گوشی های عالی مثل گوشی های اپل و سامسونگ تولید کند و بعد از مدتی هم بطور کامل از دور رقابت خارج شد.
سایت دیجی کالا هم دقیقا با انجام همین کار توانست به موفق ترین فروشگاه اینترنتی ایران تبدیل شود.دیجی کالا اوایل کار به جای اینکه مثل فروشگاه های فیزیکی دیگر فقط به فروش محصول بپردازید.به مشتریان خود در مورد این که یه کالای خوب چه ویژگی دارد اطلاعات داد.و حتی خودش بصورت کامل به بررسی مزیت ها و معایب یک کالا می پرداخت و بعد,نتایج این بررسی ها را در اختیار مشتریانش می گذاشت.این کار باعث شد که مشتری ها با توجه به اطلاعاتی که از دیجی کالا کسب می کردند بتوانند تشخیص دهند که چه کالایی خوب است و چه کالایی بد است.این اموزش دادن باعث شد که دیجی کالا بتواند موفق ترین فروشگاه اینرنتی ایران شود.بنابراین شما هم اگر می خواهید از رقیبانتان جلو بزنید,به جای اینکه خوب باشید سعی کنید که عالی باشید.عالی بودن موفقیت شما را تضمین میکنید.

استاندارد جهانی

سعی کنید در کارهایی که انجام می دهید خودتان را با رقیب های داخلی مقایسه نکنید.تلاش کنید که از رقابت با حریف های داخلی پرهیز کنید.چون رقیب های داخلی استاندارد کارهاشان بسیار پایین است.این باعث می شود که کیفیت کارهایتان پایین بیاید.به جای این کار تلاش کنید که در هر حوزه ای که فعالیت می کنید,برای خودتان استانداردهای جهانی تعیین کنید.با رقیب های بین المللی رقابت کنید.مثلا اگر هتل دارید,درهتل تان خدمات درجه یک ارائه کنید.خدماتی ارائه کنید که هتل های ۵ستاره ارائه می کنند.

چرا استاندارد جهانی؟

همان طور که خود شما اطلاع دارید رقابت در سطح بین المللی بسیار دشوار است.ولی خوبی اش این است که باعث
می شود بتوانید رقیب های داخلی را مثل اب خوردن شکست بدهید.جمله ی معروفی از یک فرد موفق وجود دارد که می گوید:”هدفت را رسیدن به ماه قرار بده.چون اگر به ماه نرسیدی میان ستاره ها خواهی بود“ما هم با بازنویسی این جمله می گوئیم که استاندارت کیفی کارهات را ماه قرار بده وبرای رسیدن به این استاندارد کیفی تمام تلاشت را بکن.چون مسلما اگر استانداردهات به استاندارد ماه نرسد,استاندارد ستاره ها را خواهی داشت.
یک شبه به استاندارد جهانی نمی رسید
البته یک شبه نمی توانید به استانداردهای جهانی برسید. رسیدن به استاندارد جهانی نیازمند برنامه ریزی و تلاش است.هدف نهایی خودتان را استاندارد جهانی قرار دهید تا بتوانید هر روز برایش تلاش کنید و نهایتا به استاندارد جهانی دست پیدا کنید

قطره قطره جمع کنید,وانگی استاندارد جهانی خواهید داشت

بهترین راه این است که سعی کنید هر روز یک قدم کوچک برای رسیدن به استاندارد جهانی بردارید چون این کار به ضرب المثل قدیمی قطره قطره جمع گردد,وانگهی دریا شود جامع عمل می پوشاند.مثلا اگر کار شما فروش تلفنی است سعی کنید که هر روز یک تماس بیشتر بگیرید.این کار باعث میشود که در طول ١سال بیش از ٣٠٠تماس بیشتر برقرار کنید.این تغییر کوچک چقدر در افزایش میزان فروش شما تاثیر میگذارد؟؟

استراتژی شخصی

من خودم در هرکاری که می خواهم انجام بدهم موفق ترین کارهای مشابه جهانی در ان حوزه را پیدا می کنم.به بررسی کامل ان می پردازم.علت این همه موفقیتش را پیدا میکنم و سعی می کنم با الگو قرار دادن انها,کارم را به بهترین نحو ممکن انجام بدهم.

یه مانع

سعی نکنید که بصورت هم زمان در همه زمینه ها عالی باشید.چون این کار باعث می شود تمرکز خودتان را از دست بدهید و نتیجه ی مناسب کسب نکنید.اول یک حوزه را انتخاب کنید. سعی کنید عالی شدن در اون حوزه را اولویت خودتان قرار بدهید.زمانی که در اون حوزه به سطح عالی رسیدید,به سراغ سایر حوزه ها بروید.

نویسنده:حمیدرضا جوادی,پژوهشگر و مدرس موفقیت در کسب وکار

حمیدرضا جوادی

دیدگاهتان را بنویسید