📃فرایند ۵ مرحله ای فروش موفق"/>
آموزش کارافرینیآموزش های رایگانمقالات

📃فرایند ۵ مرحله ای فروش موفق

5 فرایند برای فروش

 

به نام خدا

سلام دوستان،امیدوارم حالتون عاااالی بااشه.
دوستان،ما برای داشتن یک فروش موفق باید ۵ مرحله ی را طی کنیم.
این ۵مرحله عبارت اند از:مشتری یابی،معرفی محصول،بستن قرارداد،ارائه خدمات بیشتر،فروش دوباره

۱ ـ مشتری یابی

روش پیدا کردن مشتری

قبل از هرچیز شما نیاز به مشتری کافی دارید. زمانی که مشتری نداشته باشید،به چه کسی می خواهید محصولتان را بفروشید؟
در برنامه ی خود زمانی را به یافتن مشتری اختصاص دهید.
بهترین مکان برای یافتن مشتری های جدید مکان هایی است که مشتری شما بیشتر حضور دارند.این مکان برای هر کسب و کار متفاوت است. شما در این مکان ها حضور داشته باشید تا بتوانید مشتری های بیشتری را پیدا کنید.

 ۲ ـ معرفی محصول

خوب حالا که مشتری های احتمالی محصولتان را پیدا کردید،محصول خودتان را به مشتری معرفی کنید.

اشنایی
قبل از اینکه مستقیما محصول را معرفی کنید.با مشتری بیشتر اشنا شوید. حتی پیش از انکه بصورت حضوری به دیدار مشتری بروید،اندکی راجع به مشتری تحقیق کنید.ببیند مشتری چه ویژگی هایی دارد.این کار باعث میشود شما زمانی که به دیدار مشتری می روید با تسلط بیشتری با او مذاکره کنید.

ارائه محصول

بعد از اشنا شدن با مشتری و شناسائی نیازهایش،محصول خود را معرفی کنید.در اینجا شناخت مشتری به شما کمک می کند.شما با توجه به شناخت مشتری از نیازهایش اطلاع پیدا می کنید و می توانید مناسب ترین پیشنهاد را به او ارائه کنید.
البته به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه محصولی را که مشتری به ان نیاز ندارد،به مشتری نفروشید.این کار اعتبار و ارزش شما را به عنوان فروشنده از بین می برد.

پاسخ به اعتراضات

اعتراضات مشتریان

بعد از اینکه محصول را به مشتری ارائه می کنید.مشتری اعتراض هایی را مطرح می کند.شما باید این اعتراض ها را به بهترین شکل پاسخ دهید تا بتوانید قرارداد فروش را نهایی کنید.
اکثر مشتری های اعتراض های مشابهی را مطرح می کنند‌.بهتر است شما از قبل برای اعتراض های پرتکرار جواب های مناسب را اماده کنید.حتی خودتان می توانید این اعتراض ها را مطرح کنید و بگویید این ها مواردی هستند که زیاد مطرح میشوند. و در ادامه پاسخ های خودتان را مطرح کنید.
با این کار شما می توانید از هر نظر به مشتری اطمینان خاطر بدهید که شما کنار مشتری خودتان هستید

 ۳ ـ بستن قرارداد

روش بستن قرار داد

خوب اگه مراحل قبلی را خوب اجرا کرده باشید.این مرحله راحت ترین مرحله است و در سریع ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.اما اگر مراحل قبلی را به درستی انجام نداده باشید،در این مرحله با چالش مواجه خواهید شد.

نکته ی کلیدی در افزایش فروش

تنها راهی که می تواند برای عبور شما از این چالش موثر باشد،اعتماد سازی است.بنابراین قبل از اینکه موضوع بستن قرارداد رامطرح کنید،مطمئن شوید که اعتماد سازی را بصورت کامل انجام دادید و مورد اعتماد مشتری هستید.
به شما تبریک می گم چون موفق شدید یک فروش موفق را انجام دهید‌‌.کار تمام شد.اما کار اصلی شروع شده است.

  ۴ ـ خدمات بیشتر

بعضی ها فکر می کنند با بستن قراداد کار تمام شده است.به همین دلیل مشتری را رها می کنند.
اما به نظر من کار اصلی شما بعد از بستن قرارداد شروع می شود.زمانی که شما فروش را انجام دادید.باید به مشتری خدمات بیشتری ارائه کنید.به این وسیله مشتری از شما راضی خواهد بود و به مشتری وفادار شما تبدیل خواهد شد.
این کارشما،راه را برای اخرین مرحله ی فروش هموار می کند.

 ۵ ـ فروش دوباره

اگر مشتری وفادار داشته باشید. دوباره فروختن برای شما اسان خواهد بود. الان مشتری به شما اعتماد کامل دارد و از خدمات شما هم راضی است.بنابراین حتما دنبال فروش دوباره باشید.

تکنیک ۱ میلیون دلاری

فقط به همین مشتری اکتفا نکنید‌.از مشتری خود بپرسید که ایا کسی را می شناسد که به خدمات شما نیاز داشته باشد؟اگر جواب مثبت است،حتما از او بخواهید که شما را به او معرفی کند.
این تکنیکی است که مهدی فخارزاده،نابغه ی فروش بیمه در جهان از ان استفاده می کرد.همیشه بعد از فروختن بیمه به مشتریان فعلی از ان ها درخواست میکرد که او را به دوستانشان معرفی کنند.
همین کار باعث شد که خیلی راحت بتواند فقط به یک مشتری ارجاعی ۱میلیون دلار بیمه بفروشد.

خب حالا واقعا فرایند فروش موفق را طی کردید. این فرایند فروش شما را به طور سرسام اوری افزایش خواهد داد‌.

فقط به این نکته توجه داشته باشید که این فرایند را بصورت همیشگی تکرار کنید.

 

نویسنده:حمیدرضا جوادی,مدرس موفقیت در کسب وکار

حمیدرضا جوادی

دیدگاهتان را بنویسید